ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО УКРАЇНИ

Валерій Бебик. ДОНЕЦЬКА УКРАЇНА: КРИМ-МАРІУПІЛЬ І РОСІЙСЬКИЙ ГЕНОЦИД ПРОТИ ГРЕКІВ І ВІРМЕН.

Радіо “ГОЛОС ДОНБАСУ” (Авдіївка – 95,7 МГц; Бахмут – 89,7 МГц; Волноваха – 100,3 МГц; Краматорськ, Слов’янськ – 90,4 МГц; Лисичанськ – 88,2 МГц; Маріуполь – 67,34 МГц, 88,0 МГц; Мар’їнка – 95,3 МГц; Щастя -95,7 МГц)«Донецька Україна». Історичні нариси

професора Валерія Бебика

 

 КРИМ-МАРІУПІЛЬ: РОСІЙСЬКИЙ ГЕНОЦИД ПРОТИ ГРЕКІВ І ВІРМЕН


Люди, які ніколи не бували в Маріуполі, часом дивуються, чому навколишні села мають кримські назви: Бахчісарай, Карань, Мангуш, Сартана, Урзуф, Ялта? Це можна було б оцінити як географічний прикол, але за цим стоїть геноцид Російської імперії проти грецького народу, в результаті якого у 18 ст. загинуло тисячі людей, а в цілого народу забрали їхню батьківщину.

 

Це геноцид був здійснений руками царського сатрапа Алєксандра Суворова, якого імперська пропаганда згодом пропіарила як героя-полководця. Його «геройство» в Криму полягало в тому, щоб виконати наказ Петербурга і депортувати з Кримського ханства (яке на той час було де-факто окуповане Росією, але де-юре ще було незалежним) християнстве населення. Нібито, для їхнього спасіння від мусульман.

 

Причина ж була в іншому. Основу економіки Кримського ханства складало землеробство і садівництво, якими займалися саме греки, вірмени, грузини і влохи. Підірвавши економіку Криму, Москві легше було повністю його знищити як державу.

Паралельно вирішувалося і питання витіснення українців зі Сходу України, оскільки переселенцям з Криму віддали землі, заселені козаками. Проблему вирішили просто – «малорусским поселянам» було наказано після збирання врожаю 1780 року просто йти геть.

 

А 31386 кримських греків, вірмен і грузинів за півтора місяця було депортовано з Криму, хоча більшість з них цього явно не хотіла. Дослідник Криму Олександр Бертьє-Делагард писав: "Виходили християни з гіркими риданнями, бігали, ховалися в лісах і печерах, мало того, приймали мусульманство, лише б тільки залишитися в рідній землі".

 

У Криму греки залишали свої будинки, магазини, млини, виноградники і багато іншого майна, нажитого впродовж поколінь. Були випадки відкритого спротиву росіянам. Під Бахчисараєм греки під проводом дружини старости одного з грецьких сіл Ольги підняли повстання. Але суворовські "чудо-богатирі" їх просто закололи штиками.

 

Суворов за депортацію греків і вірмен з Криму на Донбас отримав орден і хорошу матеріальну винагороду. А митрополіт Ігнатій, який перевів свою паству з Константинопольського патріархату в підпорядкування Москви і звертався до російської імператриці з листами типу: «Путін, ввєді войска», отримав в нагороду 3000 рублів і срібну панагію, яку носив замість хреста.

 

«… З 9 тисяч чоловічої статі вихідців не залишилося і третьої частини..." - писали греки у листі до Петербургу через сорок років після депортації. Така ось, «дружба народів» по-російскі…Обновлен 07 фев 2017. Создан 02 фев 2017