ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО УКРАЇНИ

Валерій Бебик. ДОНЕЦЬКА УКРАЇНА: КОЗАЦЬКЕ МІСТО АЗОВ.

Радіо “ГОЛОС ДОНБАСУ” (Авдіївка – 95,7 МГц; Бахмут – 89,7 МГц; Волноваха – 100,3 МГц; Краматорськ, Слов’янськ – 90,4 МГц; Лисичанськ – 88,2 МГц; Маріуполь – 67,34 МГц, 88,0 МГц; Мар’їнка – 95,3 МГц; Щастя -95,7 МГц)«Донецька Україна». Історичні нариси

професора Валерія Бебика

 

УКРАЇНСЬКИЙ АЗОВ


Коли російсько-фашистська пропаганда розповідає нам про нібито подарований Україні (1-м секретарем ЦК КПРС Микитою Хрущовим) Крим, ми повинні згадати про тисячолітнє українське місто Азов, яке нині знаходиться в тимчасовій російській окупації.

 

Сучасне місто Азов в античні часи називалося Танаїс і було засноване у ІІІ ст. до н.е. вихідцями з Боспорського царства, яке вважають однією з перших українських держав античної доби.

 

Саме так – Танаїс – називалася тоді і славетна українська річка Дон, названа на честь скіфської (тобто, кельтської) богині води Дани. До речі, на честь кельтської богині води Дани названі й інші українські річки: Дніпро, Дунай, Дністер, Сіверський Донець.

 

Батько географії Страбон називав Танаїс другим після міста Пантикапеї (раніше – Боспор, а нині – Керч), «торжищем варварів». Нагадаємо, що Пантикапеї були столицею потужної української держави – Боспорського царства, яке тривалий час змагалося з Римською імперією за глобальне лідерство в Євро-Азії.

 

Античні історики і географи проводили кордон між Європою і Азією саме по лінії сучасних українських міст Азов – Керч (тимчасово окупованих Росією), а не через Боспорську затоку в Туреччині.

А саме слово «Азов», на думку експертів, походить не від тюркського слова «азау» (пониззя ріки), а від слова «Азія», так само, як і словосполука «Азовське море».

 

Місто Азов-Танаїс багато всього пережило за 2400 років своєї історії. Воно було зруйновано у 273 році готами і відновлено через 140 років сарматами. В середні віки воно під іменем Тана - належало венеціанцям і генуезцям. А в 1395 році – було зруйноване військами Тамерлана і відновлене генуезцями. За ними – прийшли турецькі завойовники, які й дали місту сучасне ім*я – Азов.

 

Цікаво, що в 1559 році Азов був звільнений від турків військами українського гетьмана Дмитра Вишневецького. Згодом кілька разів турки-османи знову завойовували собі це місто, а українські козаки – знову повертали. Аж поки з 1769 року місто Азов стараннями українських козаків не увійшло до складу Катеринославської губернії Російської імперії.

 

У 1937 році, після кількох років організованого Москвою Голодомору, ці українські землі були передані до складу Ростовської області Російської Федерації, а всіх козаків записали росіянами. Така ось «дружба народів» по-російські…Создан 02 фев 2017